A tej világnapja

Alapiskola - Základná škola

     Nagycétény - Veľký Cetín

Nyelv

A tej világnapja közeledtével iskolánk alsótagozatos diákjai nagy szorgalommal gyűjtögették a tejtermékes dobozokat. Egy pénteki napon, szeptember 23-án sor került a tejnap megünneplésére, amelyre minden diák fehérbe öltözve érkezett az iskolába. Osztályainkat és tábláinkat tejtermékes képek és rajzok díszítették. Az órákon különböző aktivitásokban vehettek részt a gyerekek, mint pl. bocis-puzzle ragasztása vagy egészséges tejtermékek kiválasztása.
A nagyszünetben tejtermékeket és finomságokat kóstolgathattunk az iskola folyosóján.
Az alsótagozatosok számára sor került a várva-várt tejút, avagy tejkígyó megépítésére, amelynek az iskolapályán találtunk megfelelő helyszínt. A táskák ürültek, a tejkígyó növekedett. A szorgalmasan dolgozó diákok végül sorfalat állva nagy megelégedéssel büszkélkedtek a hosszú kígyó láttán.
A kerek 80 méterre sikerült kígyó egy újabb kihívás elé állít minket, hogy a jövőben megdöntsük ezt a rekordot.

Mgr. Németh Bernadett

phoca thumb l 001 phoca thumb l 071 phoca thumb l 094

A tej és a tejtermékek az egészséges táplálkozás fontos elemei. Orvosok, táplálkozástudományi szakemberek javasolják bőséges fogyasztását, hiszen megtalálható benne csaknem valamennyi tápanyag. Iskolánkban minden év szeptemberében megrendezésre kerül a „Tejnap“, amellyel mi is felhívjuk tanulóink és a szülők figyelmét a tej és tejtermékek szerepére az egészséges táplálkozásban.

Szeptember 23. különbözött a már megszokott pénteki naptól. Tejnap alkalmából a tanulók többsége fehérbe öltözött, hogy így utaljanak a pénteki nap főszereplőjére – a tejre. Mivel a tej világnapját ünnepeltük, ezért ezen a napon az iskolai büfében csak kakaót lehetett vásárolni. A nagyszünetben a nyolcadikos lányok tejtermékeket kínálva bejárták az osztályokat. Ez a tejnap abban különbözött az eddigiektől, hogy nem a tanító nénik tartottak elődásokat, hanem a diákoknak kellett megküzdeniük néhány feladattal.

Az ötödik osztály tejesdobozokból készült tehénkével rukkolt elő, a hatodik osztály tejtermékek csomagolásából készített egy kiállítást az iskola folyosóján. A hetedik osztály egy szép plakátot mutatott be „tej és tejtermékek“ témában. A nyolcadik osztály egy kis versikét költött, a kilencedik osztály tanulói pedig egy prezentációt adtak elő. Az osztályok bemutatói után a tanulók egy rövid filmet nézhettek meg, amely bemutatta a „tej csomagolásának útját“ és a „sajtgyártás történetét“.

A nap végén minden osztályt emléklappal jutalmaztunk, hisz kitűnően teljesítették a feladatukat.

PaedDr. Brath Éva

 

Tejvilágban élni, de jó is lenne

Tejterméket enni, amilyenhez csak kedvem lenne

Kimennék a bocihoz, az tejet adna

Tejivás közben egy sajthinta ringatna

 

A tejvízesés lenne a legnagyobb móka

Lecsúszna rajta a kislány meg a fiúcska

Túrós kalács lenne végtelen sok

Senki sem hiányolná belőle a sok túrót

 

Tejvilágban senki sem unatkozik

Hiszen mindenki a joghurtcsúszdán szórakozik

Tejvilágban nincs bánat, csak móka

Ha kedved tartja, elmehetsz a tejútra

 

Ott már bizony nincs unalom, mint az iskolában

Hiszen tejföl folyik a patak minden zugában

Szórakozhatsz reggeltől estig

Jégkrémet ehetsz életed végéig

 

Tejvilágban nincs hiány a fehérjében

Bőven szerepet kap az is az étrendedben

Tejvilágban jól telik az élet

Ha szeretnél odajutni, mi elvezetünk téged

 

Dienes Viktória, 8. osztály

Névnap

2024. július 18. csütörtök
Frigyes, Kamill
A Nap kel 05:09-kor,
nyugszik 20:44-kor.

Holnap
Emília, Esztella
napja lesz.

Étlap

2024. 06. 24.  - Hétfő

Polievka šošovicová so zeleninou
Zemiaky zapekané so syrom a klobásou
Kyslá uhorka
Stolová voda
Jablká

2024. 06. 25.  - Kedd

Polievka zemiaková s kôprom
Rybie filé so syrom
Hranolky pečené v rúre
Tatárska omáčka z jogurtu
Čaj ovocný

2024. 06. 26.  - Szerda

Polievka kapustová s paradajkovým pretlakom
Tatárske azu
Slovenská ryža
Ovocný nápoj z prírodného 100% koncentrátu

2024. 06. 27. - Csütörtök

Polievka zelerová
Cestovina
Kuracie prsia v jogurte
Ryža dusená
Šalát z čínskej kapusty s kukuricou
Stolová voda

2024. 06. 28.  - Péntek

Polievka gulášová srbská
Chlieb k polievke
Cestovina bez posýpky
Posýpka kakaová na cestoviny
Mlieko polotučné
Banány

 

Látogatók

Ma 0

Ezen a héten 44

Ebben a hónapban 232

Összesen 28449

Elérhetőségek

Postacím
ZÁKLADNÁ ŠKOLA - ALAPISKOLA
HLAVNÁ 638
951 05 VEĽKÝ CETÍN
Telefonszám/Fax

037/6597211 – igazgatóság
037/6597208 – iskolai étkezde

E-mail:
zscetin(kukac)gmail.com